הסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה

 

מטרת החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה היא לסייע לבני זוג, הורים וילדיהם ליישב את הסכסוך המשפחתי ביניהם בהסכמה ובדרכי שלום, תוך צמצום הצורך להתדיין בבית המשפט. המדובר בחוק שהוא הוראת שעה, כלומר חוק שהוראותיו יעמדו בתוקף עד תום שלוש שנים מיום תחילת החוק תאריך 17.7.2016.

על פי חוק זה, אדם המבקש לפתוח בהליך גירושין מחויב להגיש בקשה ליישוב סכסוך לאחת הערכאות – בית הדין הדתי או בית המשפט לענייני משפחה. רק לאחר שהליך יישוב הסכסוך יסתיים, יהיה ניתן להגיש תביעות לבית הדין או לבית המשפט.

 

למעשה, הרעיון מאחורי חוק זה הוא לייתר הכפשות מיותרות בכתבי תביעה, דבר שגורר אחריו הגשת כתבי הגנה בסגנון מכפיש לא פחות, וכך במקום לתת לצדדים הזדמנות לסיים את נישואיהם לטובת ילדיהם ואף לטובתם בהידברות, למעשה נפתח מאבק בין הצדדים.

 

לכן החוק למעשה קובע כי בשלב ראשון תוגש בקשה ליישוב סכסוך, כאשר טופס הבקשה מכיל פרטים טכניים בלבד, ועוד פסקה שמציינת כי נתגלע סכסוך בין הצדדים והמגיש פונה לערכאה שיפוטית בבקשה ליישוב הסכסוך בלי התדיינות משפטית – בכך נמנעות בשלב זה הכפשות ואמירות פוגעניות האחת כנגד השני.  

על אף שבמהלך הליך יישוב הסכסוך לא ניתן להגיש תביעות, יש אפשרות למי מהצדדים להגיש לבית הדין או לבית המשפט סעדים זמניים לשמירת המצב הקיים כולל צווי עיקול, צו עיכוב יציאה מהארץ, וגם סעדים דחופים, למשל פעולה רפואית דחופה בקטין, הבטחת קשר עם קטין, מזונות וכו'.

גם בהגשת סעד זמני או סעד דחוף הוראות החוק קובעות, כי הבקשות ייערכו בצורה תמציתית ויכללו רק עובדות הדרושות לצורך הדיון בהן. דהיינו, המחוקק מבקש לאפשר לצדדים לא להיקלע לאמירות פוגעניות האחת כנגד השני. יתירה מזו, המחוקק מעניק לבית המשפט את הסמכות למחוק את הבקשה או להורות על תיקון הבקשה הכוללות עובדות שאינן דרושות ואף לחייב את מגישה בהוצאות משפט.

במעמד הגשת הבקשה ליישוב סכסוך, נקבע מועד לפגישת מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום) ביחידת הסיוע. על פי החוק, פגישות המהו"ת ביחידת הסיוע הן לא הליך גישור.

פגישות המהו"ת כוללות, בין היתר, מידע על ההליכים המשפטיים והשלכותיהן המשפטיות, הרגשיות, הכלכליות והחברתיות, מתן מידע על דרכים ליישב את הסכסוך בהסכמה ובדרכי שלום כמו ייעוץ, גישור, טיפול משפחתי, טיפול זוגי, לקבוע הסדרים זמניים בהסכמה וכו'.

התייצבות לפגישת מהו"ת היא חובה בדיוק כמו החובה להתייצב לדיון בבית המשפט. החוק מאפשר לצדדים לקיים עד ארבע פגישות וזאת בתוך 45 ימים מעת הגשת הבקשה. כלומר, בפועל החוק מעכב את ההליכים בין הצדדים למשך 45 יום לפחות.

לא אחת קורה, כי צדדים מגיעים לפגישת מהו"ת ראשונה, אך אינם מעוניינים להמשיך ליתר 3 הפגישות. במצב זה למעשה הסתיים הליך יישוב הסכסוך ונפתחת הדרך להגשת תביעות. 

צרו קשר

03-6143337

054-8083174

ז'בוטינסקי 33, מגדל התאומים 1
רמת גן

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon

לעדכונים שוטפים אליך למייל:

האמור באתר זה מהווה מידע כללי בלבד, מידע זה אינו ייעוץ משפטי, אינו תחליף לייעוץ משפטי ואינו ייעוץ משפטי הניתן ע"י עורך דין. אין להסתמך על המידע באתר בשום צורה ודרך.

כל הסתמכות ו/או פעולה שנעשית ע"פ המצויין באתר זה היא באחריות המשתמש בלבד. 

© כל הזכויות באתר שמורות לעו"ד אורית יצחקי www.oym-law.com