top of page
  • תמונת הסופר/תעו"ד אורית יצחקי

למה כדאי ואף צריך לערוך צוואה

עודכן: 28 בפבר׳ 2023

צוואה היא מסמך משפטי שבו מצווה אדם מה יעשה ברכושו לאחר מותו, ואף מאפשר לאדם לתת הוראות בנוגע לילדיו הקטינים. אז מי צריך לערוך צוואה? כולם! צוואה היא לא מסמך רק לעשירים, בימינו לכל אחד מאיתנו יש מה להוריש.


צוואה זה לא רק למבוגרים

אז מי שסבר, שצוואה היא מסמך שרק מבוגרים עורכים – טועה! גם צעירים צריכים לערוך צוואה. צעירים רבים עורכים צוואות על מנת להבטיח מי יהיו היורשים שלהם, ואיך יחולק הרכוש. יש צעירים רבים שעוד טרם הנישואים מספיקים לרכוש דירה או לצבור סכום כסף גדול מאוד או להיות בעלי עסקים ואולי אף לרכוש פריטים יקרי ערך, ויתכן שהצליחו לצבור הכל ביחד – דירה, כסף גדול ופריטים יקרי ערך וגם להיות בעלי עסקים.


צעיר רווק שלא יערוך צוואה, רכושו יחולק בהתאם לחוק. משכך, וככל שאדם רוצה לדעת למי ילך רכושו לאחר פטירה, צריך לכתוב את הכל בצוואה. אין מסמך אחר שיכול להסדיר זאת - רק צוואה שעונה על דרישות החוק.


נשואים עם ילדים

מה קורה כשאחד מבני הזוג נפטר ולא השאיר אחריו צוואה? חלוקת הנכסים תהיה על פי החוק בין בת/בן הזוג שנותר בחיים לבין הילדים. כשהילדים קטינים, גם הם יורשים את ההורה שנפטר וההורה שנותר בחיים לא יוכל לפעול כפי רצונו באופן מלא שכן יהיו פעולות שידרשו אישור בית המשפט.


כשהילדים כבר בגירים והם יורשים, לעתים הם ירצו לממש את חלקם בירושה באופן מיידי דבר שיפגע בהורה שנותר בחיים. סביר להניח, כי לו היינו שואלים את ההורה שנפטר, בטרם הלך לעולמו, אם היה מוכן שבן / בת הזוג שנותר בחיים יפונה מהדירה המשותפת להם, תשובתו היתה שלילית.


משכך, ועל מנת לייצר שקט לבן/בת הזוג שנותר בחיים ולאפשר לו להמשיך ולנהל את חייו מבלי לדאוג מפעולות והתנהגות יתר היורשים, ואף להבטיח שימשיך להתגורר בדירת המגורים שלהם ולאפשר לו לחיות בכבוד – צריך לערוך צוואה ולהבטיח את בן/בת הזוג שנותר בחיים.


בני זוג יכולים לערוך צוואה הדדית.


נשואים ללא ילדים

כשמדובר בזוג נשוי, ללא ילדים, ואחד מבני הזוג הלך לבית עולמו מבלי להותיר צוואה, החלוקה תהיה בהתאם לחוק. כשיש צוואה החלוקה תהיה בהתאם להוראות הצוואה, כשסביר להניח שכל אחד מבני הזוג ירצה להבטיח את בן זוגו. אולם במצב שבן/בת הזוג הנפטר לא ערך צוואה, בן/בת הזוג שנותר בחיים יתחלק עם הורי בן/בת הזוג שנפטר את הירושה שהותיר אחריו.


משכך, וככל שאתם מעוניינים להבטיח את בן/בת הזוג, ערכו צוואה.


הליכי גירושין

בני זוג יורשים אחד את השניה. כל עוד הם נשואים, ואחד מבני הזוג הלך לעולמו, אז הנותר בחיים יירש אותו/ה. לכן בהליך גירושין וכל עוד לא התגרשו בני הזוג, ובמצב שבו אין צוואה, מי שילך לעולמו בתהליך הגירושין – יירש את בן הזוג שנותר בחיים, גם במהלך הליכי הגירושין.


לכן, אם אתם בהליכי גירושין ולא מעוניינים שבן/בת הזוג שלכם יירשו אתכם, ערכו צוואה.


ידועים בציבור

ידועים בציבור מצויים במצב מורכב בשל מערכות היחסים בהם הם מצויים – מול בן/בת הזוג ומול הילדים (אם יש מזוגיות קודמת).


לכן, יש מקרים בהם ידוע בציבור לא רוצה שבן/בת הזוג יירש אותו אלא הילדים שלו, ישנם גם מצבים הפוכים – שבהם בן/בת הזוג מעדיף דווקא להוריש לבן/בת הזוג הידוע בציבור ולא לילדים בעיקר כשבן/בת הזוג היה כתף תומכת ומשענת בתקופות קשות, למשל במהלך גירושים, וכשהזוגיות טובה ואיתנה.

משכך, במצבים כאלה, בהם אין רצון להותיר את ברירת המחדל של החוק, יש לערוך צוואה.


הדבר, כמובן, אינו פוסח גם על חברי קהילת הלהט"ב – שגם הם נדרשים לערוך צוואה ככל שהם מעוניינים להגדיר בדיוק מי יירש אותם ומה יהיה חלקו.


מספר נכסים

לאדם יש 3 ילדים, ובבעלותו נכסי מקרקעין, נניח מספר דירות, ככל שלא תהיה צוואה דירות אלה יתחלקו על פי החוק, דבר שייצר שותפות בין כל הילדים.

בעריכת צוואה נכונה וחכמה על ידי אותו אדם יתאפשר לו לחלק את הנכסים באופן שלא יביא לשותפות כפויה בין הילדים, תמנע סכסוכים בין הילדים, ולמעשה תיתן מענה מראש לסוגיות מיסוי – שאלמלא הצוואה עלולות לגרום לילדים הוצאות כספיות.


עסק

אם יש לכם עסק, ואתם רוצים שהעסק ימשיך להתנהל אחרי לכתכם – כדאי לדאוג לענין זה כבר כעת. ערכו צוואה, כתבו הוראות ברורות ומפורטות בנוגע לניהול העסק, הורשתו וכיוצ"ב. הותרת העסק בלא צוואה עלול לגרום לסכסוכים בין היורשים עד כדי ניהול הליכים בבית המשפט, פגיעה אנושה בעסק עד כדי קריסתו.


מינוי אפוטרופוס לקטינים

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מתיר להורה לקבוע בצוואה מי יהיה אפוטרופוס לילדיו הקטינים – לגוף ולרכוש. צוואה היא המסמך היחיד שבו יש אפשרות לבקש לקבוע אדם ספיציפי לתפקיד אפוטרופוס במצב בו ההורה נפטר.


הורשה למי שאינו יורש חוקי

במקרה בו אדם רוצה להוריש לאדם שהוא אינו היורש החוקי שלו, יוכל לעשות זאת בצוואה בלבד. כך, למשל, אדם יכול להוריש בצוואה לילד אומנה, להוריש לחבר או למוסד כלשהו, ולכל אדם שלמעשה אינו מהווה יורש שלו על פי חוק.


צוואה היא לא הסכם ממון

צוואה והסכם ממון הם שני מסמכים משפטיים שונים בתכלית. הסכם ממון רלוונטי כאשר האדם בחיים, וחל על מקרה פרידה או גירושין. אם עשיתם הסכם ממון ולא ערכתם צוואה – אז חלוקת הרכוש לאחר הפטירה תהיה על פי חוק.

לכן – אם טרחת לערוך הסכם ממון, ערכו גם צוואה.צוואה היא המסמך היחיד שיכול להבטיח את מי שאתם רוצים לאחר לכתכם.

אז אל תחכו שהמציאות תדפוק בדלת. דאגו כבר עכשיו להבטיח את העתיד.
Komentáře


bottom of page